The Fife Regatta 2013

Scotland

Results as of 17:23 on July 4, 2013

Class 1 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat TCF Class R1 R2 R3 R4 Nett
1st K26 SASKIA 1.46 Class 1 1.0 1.0 2.0 (7.0 DNC) 4.0
2nd 121 LATIFA 1.5 Class 1 (4.0) 4.0 1.0 2.0 7.0
3rd 88 ASTOR 1.40 Class 1 (5.0) 3.0 3.0 1.0 7.0
4th K649 SONATA 1.43 Class 1 3.0 2.0 (4.0) 4.0 9.0
5th 44C SOLWAY MAID 1.43 Class 1 2.0 (6.0) 6.0 5.0 13.0
6th   KENTRA 1.44 Class 1 (6.0) 5.0 5.0 3.0 13.0

Class 2 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat TCF Class R1 R2 R3 R4 Nett
1st 6 MIKADO 1.35 Class 2 (2.0) 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd H12 THE TRUANT 1.3 Class 2 1.0 2.0 2.0 (3.0) 5.0
3rd   VIOLA 1.28 Class 2 3.0 (4.0) 4.0 2.0 9.0
4th 858 ELLAD 1.31 Class 2 (5.0) 3.0 3.0 4.0 10.0
5th 6/K7 FINTRA 1.35 Class 2 4.0 (6.0 DNF) 6.0 DNF 6.0 DNS 16.0

Class 3 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat TCF Class R1 R2 R3 R4 Nett
1st 2143C MIGNON 1.12 Class 3 (1.0) 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd 12 CORALIE 1.06 Class 3 (2.0) 2.0 2.0 2.0 6.0
3rd   RAINBOW 1.08 Class 3 3.0 3.0 5.0 (6.0) 11.0
4th 2440C OBLIO 1.09 Class 3 (6.0) 4.0 4.0 3.0 11.0
5th 7 FIONA 1.09 Class 3 5.0 (6.0) 3.0 4.0 12.0
6th   ST PATRICK 1.16 Class 3 4.0 5.0 6.0 (10.0 DNC) 15.0
7th 39 AYRSHIRE LASS 1.21 Class 3 8.0 8.0 (10.0 DNC) 5.0 21.0
8th 9 TRINGA 1.14 Class 3 7.0 (10.0 DNS) 7.0 10.0 DNC 24.0
9th   SEABIRD 1.09 Class 3 9.0 7.0 8.0 (10.0 DNF) 24.0

R1 - Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 K26 SASKIA 1.46 Class 1 2:44:23 4:00:00 1.0
2 44C SOLWAY MAID 1.43 Class 1 2:57:02 4:13:09 2.0
3 K649 SONATA 1.43 Class 1 2:58:20 4:15:01 3.0
4 121 LATIFA 1.5 Class 1 2:57:41 4:26:32 4.0
5 88 ASTOR 1.40 Class 1 3:20:14 4:40:20 5.0
6   KENTRA 1.44 Class 1 3:18:38 4:46:02 6.0

R2 - Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 K26 SASKIA 1.46 Class 1 2:02:44 2:59:11 1.0
2 K649 SONATA 1.43 Class 1 2:10:16 3:06:17 2.0
3 88 ASTOR 1.40 Class 1 2:13:04 3:06:18 3.0
4 121 LATIFA 1.5 Class 1 2:07:41 3:11:32 4.0
5   KENTRA 1.44 Class 1 2:14:25 3:13:34 5.0
6 44C SOLWAY MAID 1.43 Class 1 2:32:13 3:37:40 6.0

R3 - Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 121 LATIFA 1.5 Class 1 2:09:40 3:14:30 1.0
2 K26 SASKIA 1.46 Class 1 2:15:13 3:17:25 2.0
3 88 ASTOR 1.40 Class 1 2:26:20 3:24:52 3.0
4 K649 SONATA 1.43 Class 1 2:26:23 3:29:20 4.0
5   KENTRA 1.44 Class 1 2:34:26 3:42:23 5.0
6 44C SOLWAY MAID 1.43 Class 1 2:38:08 3:46:08 6.0

R4 - Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 88 ASTOR 1.40 Class 1 2:16:22 3:10:55 1.0
2 121 LATIFA 1.5 Class 1 2:12:40 3:19:00 2.0
3   KENTRA 1.44 Class 1 2:20:24 3:22:11 3.0
4 K649 SONATA 1.43 Class 1 2:27:24 3:30:47 4.0
5 44C SOLWAY MAID 1.43 Class 1 2:35:55 3:42:58 5.0
6 K26 SASKIA 1.46 Class 1 DNC   7.0

R5 - Class 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Place Points
  K26 SASKIA 1.46 Class 1    
  121 LATIFA 1.5 Class 1    
  88 ASTOR 1.40 Class 1    
  K649 SONATA 1.43 Class 1    
  44C SOLWAY MAID 1.43 Class 1    
    KENTRA 1.44 Class 1    

R1 - Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 H12 THE TRUANT 1.3 Class 2 3:01:03 3:55:22 1.0
2 6 MIKADO 1.35 Class 2 2:54:42 3:55:51 2.0
3   VIOLA 1.28 Class 2 3:08:44 4:01:35 3.0
4 6/K7 FINTRA 1.35 Class 2 3:02:29 4:06:21 4.0
5 858 ELLAD 1.31 Class 2 3:10:34 4:09:39 5.0

R2 - Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 6 MIKADO 1.35 Class 2 2:30:53 3:23:42 1.0
2 H12 THE TRUANT 1.3 Class 2 2:37:17 3:24:28 2.0
3 858 ELLAD 1.31 Class 2 2:52:35 3:46:05 3.0
4   VIOLA 1.28 Class 2 2:58:15 3:48:10 4.0
5 6/K7 FINTRA 1.35 Class 2 DNF   6.0

R3 - Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 6 MIKADO 1.35 Class 2 2:39:56 3:35:55 1.0
2 H12 THE TRUANT 1.3 Class 2 2:48:40 3:39:16 2.0
3 858 ELLAD 1.31 Class 2 2:56:07 3:50:43 3.0
4   VIOLA 1.28 Class 2 3:07:54 4:00:31 4.0
5 6/K7 FINTRA 1.35 Class 2 DNF   6.0

R4 - Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 6 MIKADO 1.35 Class 2 2:36:16 3:30:58 1.0
2   VIOLA 1.28 Class 2 2:50:54 3:38:45 2.0
3 H12 THE TRUANT 1.3 Class 2 2:58:14 3:51:42 3.0
4 858 ELLAD 1.31 Class 2 3:07:08 4:05:09 4.0
5 6/K7 FINTRA 1.35 Class 2 DNS   6.0

R5 - Class 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Place Points
  6 MIKADO 1.35 Class 2    
  H12 THE TRUANT 1.3 Class 2    
    VIOLA 1.28 Class 2    
  858 ELLAD 1.31 Class 2    
  6/K7 FINTRA 1.35 Class 2    

R1 - Class 3 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 2143C MIGNON 1.12 Class 3 2:59:05 3:20:34 1.0
2 12 CORALIE 1.06 Class 3 3:25:58 3:38:19 2.0
3   RAINBOW 1.08 Class 3 3:37:15 3:54:38 3.0
4   ST PATRICK 1.16 Class 3 3:24:06 3:56:45 4.0
5 7 FIONA 1.09 Class 3 3:38:35 3:58:15 5.0
6 2440C OBLIO 1.09 Class 3 3:40:45 4:00:37 6.0
7 9 TRINGA 1.14 Class 3 3:33:38 4:03:33 7.0
8 39 AYRSHIRE LASS 1.21 Class 3 3:39:25 4:25:30 8.0
9   SEABIRD 1.09 Class 3 4:04:03 4:26:01 9.0

R2 - Class 3 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 2143C MIGNON 1.12 Class 3 1:07:42 1:15:49 1.0
2 12 CORALIE 1.06 Class 3 1:16:06 1:20:40 2.0
3   RAINBOW 1.08 Class 3 1:15:19 1:21:21 3.0
4 2440C OBLIO 1.09 Class 3 1:14:56 1:21:41 4.0
5   ST PATRICK 1.16 Class 3 1:11:24 1:22:49 5.0
6 7 FIONA 1.09 Class 3 1:16:22 1:23:14 6.0
7   SEABIRD 1.09 Class 3 1:18:26 1:25:30 7.0
8 39 AYRSHIRE LASS 1.21 Class 3 1:14:48 1:30:30 8.0
9 9 TRINGA 1.14 Class 3 DNS   10.0

R3 - Class 3 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 2143C MIGNON 1.12 Class 3 1:06:44 1:14:44 1.0
2 12 CORALIE 1.06 Class 3 1:23:30 1:28:31 2.0
3 7 FIONA 1.09 Class 3 1:23:29 1:31:00 3.0
4 2440C OBLIO 1.09 Class 3 1:25:17 1:32:58 4.0
5   RAINBOW 1.08 Class 3 1:28:07 1:35:10 5.0
6   ST PATRICK 1.16 Class 3 1:22:35 1:35:48 6.0
7 9 TRINGA 1.14 Class 3 1:24:59 1:36:53 7.0
8   SEABIRD 1.09 Class 3 1:40:25 1:49:27 8.0
9 39 AYRSHIRE LASS 1.21 Class 3 DNC   10.0

R4 - Class 3 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Elapsed Corrected Points
1 2143C MIGNON 1.12 Class 3 2:20:05 2:36:54 1.0
2 12 CORALIE 1.06 Class 3 2:34:59 2:44:17 2.0
3 2440C OBLIO 1.09 Class 3 2:34:43 2:48:38 3.0
4 7 FIONA 1.09 Class 3 2:39:21 2:53:41 4.0
5 39 AYRSHIRE LASS 1.21 Class 3 2:33:43 3:06:00 5.0
6   RAINBOW 1.08 Class 3 3:22:32 3:38:44 6.0
7   ST PATRICK 1.16 Class 3 DNC   10.0
7 9 TRINGA 1.14 Class 3 DNC   10.0
7   SEABIRD 1.09 Class 3 DNF   10.0

R5 - Class 3 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat TCF Class Place Points
  2143C MIGNON 1.12 Class 3    
  12 CORALIE 1.06 Class 3    
    RAINBOW 1.08 Class 3    
  2440C OBLIO 1.09 Class 3    
  7 FIONA 1.09 Class 3    
    ST PATRICK 1.16 Class 3    
  39 AYRSHIRE LASS 1.21 Class 3    
  9 TRINGA 1.14 Class 3    
    SEABIRD 1.09 Class 3    



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com